top of page
  • Yazarın fotoğrafıAv. Arb. Melike Gökçe AK

E-TİCARET MODELLERİ

Güncelleme tarihi: 23 May 2021

Ticaret modelleri B2B,B2C,C2C,B2G,B2E ve M2M olarak adlandırılmaktadır. E-ticaret yapan her şirket de bu modelleri kullanmaktadır.


B2B (Business to Business): Şirketlerin kendi aralarında yaptığı ticaretlerde kullandıkları bir e-ticaret modelidir. Bu modeli kullanan şirketler doğrudan tüketiciye ürün satışı göstermezler. Bir toptancının ürünlerini mağazalara satması bu modele en uygun örnek olarak gösterilebilir.


B2C (Business to Cosumer): Şirketten tüketiciye anlayışını benimsemiş bir modeldir. Bu modelde en son kullanıcılar her zaman alıcılardır. Hepsiburada.com ve Trendyol gibi e-ticaret siteleri örnek olarak gösterilebilir.


C2C (Consumer to Consumer): Tüketiciden tüketiciye yapılan e-ticaret türüdür. Farklı bir platform üzerinden tüketicilerin kendi arasında yaptığı alışveriş, örneğin ikinci el alım satımı, bu e-ticaret türüne örnektir.


B2G (Business to Government): Şirketlerden devlete işlem sürdüren bir e-ticaret çeşididir. Devletin bir ihale açması ve şirketlerin online olarak bu ihaleyi takip edip mal ve hizmet satışının yapılması B2G olarak adlandırılır. Örnek olarak Devlet Malzeme Ofisi’nin kamu kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamak için e-ihale açması verilebilir.


B2E (Business to Employee): Şirketten çalışana anlayışını benimseyen e-ticaret modelidir. Şirketlerin çalışanlarına ürün ve hizmet sunması, kampanyalar ile elde kalan ürünlerin onlara dağıtılması şeklinde işleyen bir modeldir.


M2M (Machine to Machine): Bu e-ticaret modelinin gelecekte olması bekleniyor. Hatta bu teknolojinin çalışmaları hızla sürüyor. Makineler arası ticaret olarak adlandırılıyor. Örnek; buzdolabınızın azalan domatesler ve diğer ürünler için kendisinin otomatik olarak online sipariş vermesi.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

E-TİCARET YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

E-ticaret ile ilgili temel alınacak mevzuat E-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’dur. Bunun yanı sıra E-Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik, E-Ticarette Güve

Comments


bottom of page